The NOTTINGHAM SAILING CLUB TROPHIES AND AWARDS IN 2024
Photos and Histories
GH / Pursuit Events
1
2
3
4
5
Trent Cup (Sunday Morning GH)

Silver Fleet











Rose Bowl (Fore Series GH/Pursuit)
Silver Fleet










Pursuit (Mid Series Pursuit)

Silver Fleet










Silver Sails (Aft Series GH/Pursuit)

Silver Fleet










Castle Trophy (Thursday GH)

Silver Fleet











Adbolton Cup (Saturday GH)
Silver Fleet
Novice Fleet















Robin Hood Trophy (August Championship)

Silver Fleet











City of Nottingham Trophy (GH)
Silver Fleet










David Ashmore Memorial Trophy (Long Pursuit)

Silver Fleet










Betty Watmough Trophy (Long Distance GH)
Silver Fleet











Fforester Challenge Trophy (Long Distance GH)
Silver Fleet










Dail Coinneeamh (Xmas GH Series}

Silver Fleet










SPH Spring Series
(Personal Handicap Results of the first 1/3 of the SGH series)





SPH Summer Series
(Personal Handicap Results of the middle 1/3 of the SGH series)





SPH Autumn Series
(Personal Handicap Results of the last 1/3 of the SGH series)





Regatta Series





Regatta Topper Team Racing





Helm
Women In Sailing - May
Crew
Junior















Class Events
1
2
3
4
5
Wheel Trophy (Laser Sunday Class Points)





Elan Trophy (Enterprise Sunday Class Points)





Vareo Class Points




Comet Class Points




Albacore Class Points





Cedric Jackson Memorial Trophy (Albacore fleet for 2023)





RNLI Pennant ( GH )





Laser Trophy (One Day Event)




Garton Trophy (Albacore One Day Event)





Enterprise Shield Trophy / Parkstone Tankard (One Day Event)





Compass Trophy (GP14 One Day Event) / The Crew Bell




Scimitar Trophy (One Day Event)




Lark Trophy (One Day Event)




Mirror Image (One Day Event)





Comet Fleet Trophy (One Day Event)




Vareo (One Day Event)




GH (One Day Event)





Open Events
1
2
345
Sundial Trophy (*)





First Master (*)





Little John Cup (Enterprise)





Albacore





Comet
Dave Turtle: CW
Shustoke SC
Eddie Pope: CW
Ogston SC
Ben Palmer: C
Baltic Wharf SC
Simon Limb: C
Nottingham SC
Mike Pritchard: C
Nottingham SC
Trent Tri-Partite
Nottingham SC; Trent Valley SC; Attenborough SC
Team and Individual Results
Nottingham SC
Trent Valley SC
Attenborough SC

James Dalby: *
TrentValleySC
Simon Limb: I7
NottinghamSC
Chris Abbott: Vareo
NottinghamSC
Simon Bailey: Alb
Ilze Bogdanovica
Nottingham SC
Ben Richardson: *
Trent ValleySC
Boxing Day Pursuit





Junior Events
1
2
3
4
5
Cadet Shield_(U14 T)





Jane Shore Trophy_(U18 GH)





Junior Plaque_(U18 T)





Ray White Trophy (U18 Helm)





Junior Saturday GH Series (U18 in SGH)





Special Trophy
Endeavour Trophy  (Most Improved Helm)